Posázavským Pacifikem k naučné stezce „Okolím Kácova“ (napsal Jiří Junek)

V ohbí řeky Sázavy na jejím středním toku mezi Zručí nad Sázavou a hradem Český Šternberk upoutá při jízdě motoráčkem Posázavského Pacifiku městys Kácov s dominanou zámku, kostela a zámeckého pivovaru. Na řece se to hemží nejrůznějšími loděmi, cestující ve vlaku a na lodích na sebe mávají. Motoráček jedoucí ze Světlé nad Sázavou nejprve zastaví v Kácově – zastávce, u kempu U Kouzelníka.Tato místa jsou přímo rájem vodáků, ale také turistů a cyklistů. A zejména těm dvěma posledně jmenovaným vyšla Lesní správa LČR, s. p. Kácov vstříc nabídkou možnosti nevšedního výletu. V bezprostřední blízkosti vlakové zastávky, za železničním přejezdem,  začíná totiž první zastavení 14. června 2012 otevřené první etapy naučné stezky „Okolím Kácova“.

Trasa téměř 12 kilometrů dlouhé stezky postupně prochází lesním komplexem „Klenek“ okolo Koutského mlýna, pokračuje po žluté turistické značce přes obec Polipsy a strání nad Losinským potokem se vrací kolem kácovského nádraží, kde bude umístěna informační tabule o populárním Posázavském Pacifiku, zpět na vlakovou zastávku.

V začátku provozu stezky bude mít šest zastavení, po dokončení druhé etapy na podzim letošního roku pak celkem deset tématických zastavení, které v terénu turisté najdou pod názvy Sázava, Lesy, Koutský mlýn, Rybníček, Rozhled Polipsy, Lesnické hospodaření, Losinský potok, Lesní ekosystémy, Posázavská železnice a Václavíček. Návštěvníci stezky budou mít možnost si odpočinout na posezení u studánky u Koutského mlýna, který je atraktivním místem k odpočinku. Stejně jako zákoutí u božích muk U Václavíčka. Další odpočinkové místo se buduje na lesní cestě nad Losinským údolím.

Bude stezka sjízdná i na kole? První etapa budování stezky to umožňuje, po ukončení druhé etapy to bude možné po celé trase.

Nepřehlédnutelnou dvojicí na otevření stezky byl vousatý muž, kolem něhož pobíhal pejsek- Karel Drábek z Bystřice u Benešova a jeho roztomilá fenka Ema. Je členem ZO ČSOP Naučné stezky. Lesníci na něj prozradili, že je jedním z „pachatelů“ nově otevřené stezky. Toto o svém vztahu ke stezce prozradil:

Do Kácova jsem jezdil a ještě stále jezdím na „vandry“. Dobře to zde znám, mám to zde rád. Když jsem uvažoval, kudy by zde mohla vést naučná stezka, napadlo mne využít lesní cesty, které jsou lesní správou dobře udržované a budování stezky by nebylo proto příliš nákladné. Vytipoval jsem si zajímavá místa blízko Kácova spojená těmito cestami a vznikla tak okružní naučná stezka. A protože jsem sem jezdil samozřejmě Posázavským Pacifikem, navrhl jsem jedno zastavení stezky věnovat právě jemu.“

Naučná stezka vznikla díky spolupráci Lesů České republiky, s. p., zde zastoupené Lesní správou Kácov, vedenou Ing. Stanislavem Znamenáčkem, Základní organizací ČSOP Naučné stezky vedenou Ing. Alenou Šťovíčkovou, městyse Kácov vedeného starostkou Mgr. Soňou Křenovou, obce Čestín vedené starostkou Miroslavou Sýkorovou a Středočeského kraje. Historii dodal pan Dr. František Procházka, fotografie Daniel Korol. Náklady hradil z Programu 2020, podporujícího veřejně prospěšné funkce lesů, státní podnik Lesy ČR, z jedné čtvrtiny byla hrazeny z dotace Středočeského kraje ZO ČSOP. Spolupráci všech zainteresovaných lidí a organizací na tomto projektu koordinovala Ing. Jana Pěkná z Lesní správy Kácov. No a o tom, že mají lesníci zájem dělat něco pro veřejnost, přesvědčil svojí přítomností a vystoupením ředitel Krajského ředitelství LCR, s. p. Ing. Jiří Makovec.

Lesní správce Ing. Stanislav Znamenáček, krajský ředitel Ing. Jiří Makovec a pan Karel Drábek s Emou
Lesní správce Ing. Stanislav Znamenáček, krajský ředitel Ing. Jiří Makovec a pan Karel Drábek s Emou.

Stanice Posázavského Pacifiku Kácov
Stanice Posázavského Pacifiku Kácov.

Tabule U Václavíčka
Tabule U Václavíčka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.