Naučné stezky Středočeského kraje

Tipy na výlet

Obr: Mapa kraje.

Středočeský kraj má 1 135 795 obyvatel, k tomu ještě samotná Praha v jeho středu má 1 165 581 obyvatel (údaje se vztahují k 1. 1. 2005). Lidí je to hodně, ale kolik ještě zbývá přírody? Ve srovnání s ostatními kraji tu nejsou ani nejvyšší hory, největší nížiny, nejhlubší lesy, nejrozlehlejší vodní plochy. Je tu však od všeho trochu. Skály, řeky, vodopády, kaňony, jeskyně, stepi i močály. Komu to nestačí, může vystoupit na sopky (nebo sestoupit i do nich), podívat se na studená i teplá moře, tropické pralesy, pláže, ostrovy nebo studenou severskou tundru. Po starých prospektorech zbylo ještě trochu zlata (vlastně větší díl zůstává stále v zemi), jsou zde staré vesnice i první města u nás.

Na těchto stránkách se snažíme ukázat Středočeský kraj trochu jinak. Nejen to, co je přímo vidět, ale i to, co se zachovalo z minulosti. Ta není nijak krátká - jde téměř o miliardu let. Za tu dobu se toho událo hodně. Země si svoji historii zaznamenává. Sice někdy neúplně a mnoho záznamů se také nenávratně ztratilo, ale i to, co zbývá, je nesmírně zajímavé a poučné.

Obr: ilustrační foto Obr: ilustrační foto Obr: ilustrační foto Obr: ilustrační foto Obr: ilustrační foto Obr: ilustrační foto

Podrobné trasy zpracovávají naučné stezky, kterých je tu přes stovku. Přesto na mnoho míst nevedou, nebo třeba někoho zajímá jen nějaká speciální část. K dispozici máte i podrobné mapy, zeměpisné souřadnice a data k nahrání do GPS.

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:09