Naučné stezky Středočeského kraje

Jeskyně

Jeskyně jsou podzemní prostory, které vznikly přirozenou cestou, pokud jde o prostory vertikální, jsou to propasti. Štoly jsou na rozdíl od jeskyní lidským výtvorem. Většina jeskyní je ve vápencových oblastech. Vápenec je ve vodě sice nepatrně, ale přece jen rozpustný. Vznik jeskyní je záležitost dlouhodobá, jedná se o desítky a stovky tisíc let.

Ve Středočeském kraji je vápencová oblast ve středu Pražské pánve (Barrandienu), kde jsou vápence silurského a devonského stáří. Zkrasovění je velmi staré, v některých případech dokonce druhohorní a třetihorní. Největší známé prostory jsou veřejnosti zpřístupněné Koněpruské jeskyně. Mimo nich je tu evidováno i mnoho menších. I když je značná část uzavřena z důvodů jejich ochrany (a i kvůli bezpečnosti nezkušených „objevitelů“), k několika bezpečným vedou i turistické značky.

Výlety

Kodská jeskyně Jeskyně Popis oblasti V dobách ledových byla většina krajiny bez souvislé vegetace, Vítr mohl z velkých loch snadno odnášet drobná zrníčka hornin a vytvořit …
 
Poslední úprava: 24.07.2013 22:42