Naučné stezky Středočeského kraje

Buštěhrad

Okres Kladno
Kraj Středočeský
Obec - začátek Buštěhrad
Obec - konec Buštěhrad
Začátek Buštěhrad - autobusová zastávka
Konec Buštěhrad - zámek
Doprava Buštěhrad - autobus
Turistické trasy
Cyklotrasy Algida, z Divoké Šárky přes Okoř (dále pokračuje na Kladno)
Souřadnice začátku N50 09.286 E14 11.379 (zobrazit na Mapy.cz)
Zajímavosti v okolí Číčovický kamýk, Lidice – národní kulturní památka, Makotřasy – zbytky tvrze, Okoř – zřícenina gotického hradu
Náročnost lehká
Délka v km 1,5
Počet zastávek 25
Zaměření historie
Čas na prohlídku 1 h
Naučné stezky v okolí Okolo Kladna
Ke stažení Fotoalbum - Buštěhrad - Mapa - Data do GPS

Popis stezky

V polovině 15. století vybudoval nad osadou Buštěvsí na místě starší tvrze pozdně gotický hrad Jindřich Kolovratský z Libštejna. Bylo po husitských válkách a při stavbě se proto počítalo s možností dobývání i pomocí dělostřelectva. Hrad byl postaven na severní straně rozsáhlé plošiny, pouze k severu bylo možno využít k obraně strmý svah. Na všech ostatních stranách proto vzniklo několik pásem opevnění. Přístup, chráněný baštami a bránami, byl možný pouze po mostech. V západní části opevnění dominovala mohutná polygonální věž.

Gotický hrad v Buštěhradě zmizel. Barokní zámek a jeho zahradu čeká asi podobný osud. V 80. letech byl převeden Státní vědecké knihovně, která zde měla své depozitáře. K plánované opravě již nedošlo pro nedostatek peněz. Po listopadu 1989 opět zámek měnil své majitele. Dnešní vlastník však nechává zámek chátrat dál.

Zámeckou kapli nechal císař František Josef I. přebudovat na farní kostel zasvěcený památce Povýšení sv. Kříže. Nepříliš nápadný kostel v sobě skrývá nádherný interiér. V současnosti je to jediná opravená a udržovaná část zámku. Ukazuje, jak krásnou stavbou by mohl být celý areál. Pokud však zámek zmizí stejně jako zmizel gotický hrad, zůstane kostel jen jako torzo a památník lidské lhostejnosti.

Související stránky

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:10