Naučné stezky Středočeského kraje

Novostrašecko

Okres Rakovník
Kraj Středočeský
Obec - začátek Nové Strašecí
Obec - konec Nové Strašecí
Začátek u nádraží
Konec náměstí
Doprava autobus, vlak Nové Strašecí
Turistické trasy červená – Kamenné Žehrovice
Cyklotrasy Pivní cyklostezka
Souřadnice začátku N50 09.123 E13 52.878 (zobrazit na Mapy.cz)
Zajímavosti v okolí Lány – muzeum T. G. Masaryka, zámeček
Náročnost střední
Délka v km 12
Počet zastávek 17
Zaměření historie, příroda, archeologie
Čas na prohlídku 5 h
Naučné stezky v okolí Drvotova stezka, Louštín, Okolo Kladna, Lánská obora, Přírodou a historií Nového Strašecí a Pecínova
Ke stažení Fotoalbum - Novostrašecko - Mapa - Data do GPS
Kategorie

Popis stezky

Severně od křivoklátských lesů je město Nové Strašecí. Osada tu byla již na začátku 10. století, první písemná zpráva je z r. 1334. Když muselo být město po velkém požáru v r. 1554 přestavěno, dostalo i dnešní jméno. Jako součást křivoklátského panství jej vlastnili Valštejnové a později Fürstenberkové (do r. 1848). Na náměstí je původně gotický kostel Narození p. Marie, přestavěný renesančně a později barokně. Kostel československé církve husitské je bývalá židovská synagoga, přestavba je z r. 1953.

Zdejší krajina je dlouhodobě zemědělsky obdělávána. Pro usnadnění polních prací byla pole spojena do velkých ploch, mnohde došlo k odstranění nejen mezí, ale i remízků, keřů a stromů. Tím více je nutné zachovat to, co zbývá. Louky v oboře Libeň jsou přírodní rezervací. Různé půdní a vlhkostní podmínky se odrážejí v pestrosti rostlinného společenstva. Nejcennější částí je bývalý ovocný sad, kde roste hořeček brvitý a zeměžluč obecná, naopak v nivě potoka najdeme upolín nejvyšší a ocún. Další druhy najdeme u zdejších rybníků a mokřadů.

Související stránky

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:11