Naučné stezky Středočeského kraje

Číčovický kamýk

Doprava Vlak Tuchoměřice, autobus Velké Číčovice
Turistické trasy zelená Tuchoměřice - Buštěhrad
Cyklotrasy Praha - Tuchoměřice - Kladno
GPS souřadnice N50 08.645 E14 14.979 (zobrazit na Mapy.cz)
Zajímavosti v okolí Buštěhrad - zbytky hradu, zámek, hrad Okoř
Omezení žádné - snadný přístup
Ke stažení Fotoalbum - Mapa - Data do GPS
Kategorie

Popis oblasti

Ilustrační foto: Číčovický kamýk Na jihu vznikaly Alpy, která tlačily na český masiv. Ten byl v té době zarovnán, z paroviny vyčnívaly jen pahorky tvořené velmi pevnými horninami. Celé území pokleslo na dobu asi 10 milionů let. Pánev sahala až k tehdy nevysokým kopcům Brd a do Posázaví, postupně byly zaplaveny celé severní Čechy.

Pobřeží bylo často skalnaté, rozčleněné na mysy a ostrovy. Příboj rozrušil podložní horniny, vylámal z nich velké bloky a kameny a obrousil je do valounů. Mezi nimi jsou vápence, často se zkamenělinami. Zkameněliny přisedlých organizmů jsou i na skalách a valounech (většinou jde o ústřice).

Číčovický kamýk je zaoblený kopec východně od rychlostní silnice Praha - Slaný. Je tvořen proterozoickými silicity (buližníky), česky řečeno pevným křemenem. Existoval v téměř nezměněné podobě již koncm druhohor, kdy okolní krajinu zalilo moře a Číčovický kamýk se stal ostrovem. Přístup k horninám umožňuje několik malých lůmků. Na kamenech přirůstají ústřice a pouhým okem viditelné foraminifery.

Související stránky

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:18