Naučné stezky Středočeského kraje

Podlešínská skalní jehla

Doprava Autobus, vlak Podlešín
Turistické trasy
Cyklotrasy
GPS souřadnice N50 13.130 E14 09.948 (zobrazit na Mapy.cz)
Zajímavosti v okolí Podlešín - železniční viadukt
Omezení nutno přejít přes pole
Ke stažení Fotoalbum - Mapa - Data do GPS
Kategorie

Popis oblasti

Ilustrační foto: Císařská rokle Ve svrchním devonu se srazila pevnina Gondwana na jihu s kontinentem Laurussie na severu. Vzniklo rozsáhlé variské horstvo. Jeho trosky jsou v pásu, který se táhne od Irska až k nám do střední Evropy. Současně s vrásněním došlo i metamorfóze horninových komplexů. V jižní části Čech (moldanubiku) byla metamorfóza velmi silná a horniny jsou tu zcela změněny. Severněji ležící Barrandien byl naproti tomu jen jednoduše provrásněn. V té době vznikla většina našich komplexů hlubinných vyvřelin – plutonů.

Toto vrásnění také zformovalo český masiv. V karbonu putoval po své dlouhé trase z jižní polokoule na polokouli severní a právě přecházel rovník. Unikl tak velkému zalednění. V Gondwaně zasahovaly ledovce až k 300 jižní šířky. Jeho stopy byly nalezeny nejen v dnešní Antarktidě, ale i v Austrálii, Jižní Africe, Jižní Americe a v Indii.

Ve svrchním karbonu, před více než 300 miliony let, vznikla velká mezihorská pánev. Dnešní kamenouhelné pánve v okolí Plzně a Kladna jsou pouze její zbytky. Vytvářela se zde jezera a mokřady. Z okolí sem byl naplavováno velké množství sedimentů. Z nahromaděných rostlin vznikly uhelné sloje.

Karbon ve středních Čechách se rozděluje na čtyři souvrství - spodní šedé, spodní červené, svrchní šedé a svrchní červené. Podlešínská skalní jehla jsou vyvětralé arkosy svrchního šedého souvrství

Podobné

  • Hostibejk
  • Hředle
  • Lužná u Rakovníka
  • Otvovice
  • Podlešínská skalní jehla
  • Stradonické rokle

Související stránky

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:18