Naučné stezky Středočeského kraje

Stradonická rokle

Doprava Vlak Hýskov, autobus Zdejčina (MHD Beroun).
Turistické trasy Červená Beroun - Nižbor.
Cyklotrasy Beroun - Nižbor.
GPS souřadnice N49 59.230 E14 01.763 (zobrazit na Mapy.cz)
Zajímavosti v okolí Beroun - medvědárium, muzeum Českého krasu, Stradonice - keltské oppidum, Děd u Berouna - rozhledna.
Omezení Neprocházejte přímo roklí, je tam velmi těžký terén, místy hluboké bahno a nebezpečí pádu ze skalní stěny, nutno jít po cestě, která vede po okraji rokle.
Ke stažení Fotoalbum - Mapa - Data do GPS
Kategorie

Popis oblasti

Poměrně propustné slepence karbonského stáří nanesl do karbonské pánve vodní tok. Dokládá to tvar a ohlazení jednotlivých valounů. V místech, kde se usadily většinou písky, je v nich možno pozorovat i zbytky blíže neurčitelných kmenů karbonských stromů. Vedlejší, většinou suchá větev je dokonce klasickým nalezištěm karbonských rostlin. Jsou v ní odkryty i jemnější sedimenty, ve kterých se vyskytují listy a otisky kůry různých karbonských rostlin.

Stradonická rokle má dvě větve, jednou z nich protéká malý potůček. Ten vytvořil rokli, zároveň nanesl na její dno štěrky. Objev uhelných slojí ve zdejší pánvičce a následná těžba vedla k odvodnění části ložiska do rokle a k výraznému zvýšení průtoku. Potok se znovu začal zařezávat, tentokrát do vlastních usazenin. Pevnější partie hornin překonává dvěma vodopády.

Související stránky

 
Poslední úprava: 19.10.2011 01:18